כתב אישום נגד עו"ד אבנר מנסוביץ' הנאשם בגניבת מיליונים מלקוחותיו

כתב אישום עו"ד אבנר מנסוביץ'

כתב אישום נגד עו"ד אבנר מנסוביץ' המואשם כי גנב מלקוחותיו מיליוני שקלים

הפרקליטות הגישה היום כתב האישום הוגש נגד עו"ד אבנר מנסוביץ', בן 82 מתל אביב, ומנוסביץ' ושות' משרד עורכי דין ונוטריון. מנוסביץ' מואשם בשני אישומים של גניבה בידי מורשה, ומואשם ביחד עם חברת עורכי הדין שבבעלותו בעבירות של שימוש במרמה, ערמה ותחבולה. ​

​בין השנים 2007-2013 היה מנסוביץ' עורך דין וחבר בלשכת עורכי הדין. על פי האישום הראשון, בתקופה זו שימש כנאמן בעסקת קומבינציה בין בעלי מקרקעין בהרצליה לבין חברה יזמית, ובמסגרת תפקידו זה הוסכם כי לרשותו יופקדו כספי המשקיעים לשם מימון עסקת הקומבינציה. בנוסף, הוסכם כי הוא יפתח חשבון נאמנות ייעודי לצורך מימוש הפרויקט, ולתכלית זו בלבד, אשר אליו יופקדו כספי המשקיעים.

בהתאם לתנאי הפרויקט העבירו כל אחד מהמשקיעים סכומים הנעים בין 500,000 ש"ח ל- 800,000 ש"ח לנאשם בנאמנות ולהפקדה בחשבון הנאמנות. בנוסף, ובנפרד, העבירו המשקיעים לנאשם את שכר טרחת עו"ד. סך הכספים אשר נמסרו למנסוביץ' בנאמנות הוא 3,200,500 ש"ח, 240,000 דולר ארה"ב ו-35,200 לירה שטרלינג.

מכתב האישום עולה שבניגוד לחובתו כנאמן, מנסוביץ' עשה שימוש שלא כדין במרבית הכספים למטרותיו האישיות וזאת ללא ידיעתם או אישורם של המשקיעים. בין היתר, השתמש בכספי המשקיעים לשם מימון הוצאות משרדו, משכורתו וכן תשלום עבור חובותיו הקודמים שאינם קשורים לפרויקט.

בנוסף, פעל מנסוביץ' בדרכים שונות על מנת להקשות על המעקב אחר שימושו בכספים ולטשטש את שימושו בכספי המשקיעים, בין היתר, על ידי כך שלא פתח חשבון נאמנות מלווה לפרויקט כפי שהתחייב, הפקיד כספי המשקיעים בחשבונות בנק רבים ובבנקים שונים, ערבב את כספי המשקיעים בכספים אחרים אשר אינם קשורים לפרויקט ועוד. מתוך כלל הכספים הנאשם עשה שימוש למטרות הפרויקט רק במיעוטם של הכספים, בסך של 480,733 ש"ח.

מנסוביץ' מואשם בכך שגנב כספים בסך של 2,719,767 ש"ח, 240,000 דולר ארה"ב ו-35,200 לירה שטרלינג, אשר הופקדו אצלו כמורשה על מנת שיעשה בהם שימוש בנאמנות עבור המשקיעים מימון הפרויקט ונטל אותם לעצמו. כתוצאה מהפרת חובת הנאמנות של הנאשם וממעשיו, איבדו המשקיעים את כל כספם.

לפי האישום השני, לאור יציאה של משפחה אחת מהפרויקט ומכירת חלקה במקרקעין, גייסה החברה היזמית רוכשים אשר יועדו לרכוש את המקרקעין של המשפחה בשמונה חלקים שווים. על פי ההסכם בין החברה היזמית לבין הרוכשים, הופקדו הכספים בנאמנות הנאשם לתכלית יחידה של רכישת חלקה של אותה המשפחה במקרקעין.

לצורך מימוש עסקה זו, נקבע כי הנאשם יפתח חשבון נאמנות אליו יופקדו כספי הרוכשים עד למועד בו יועברו למשפחה לשם רכישת חלקה במקרקעין. בהתאם לתנאי עסקת המכר, העביר לנאשם כל אחד מהרוכשים סכום הנע בין 940,000 ש"ח ל- 1,200,000 ש"ח, לשם הפקדה בחשבון הנאמנות. בנוסף, ובנפרד, העביר כל אחד מהרוכשים לנאשם שכר טרחת עו"ד.

מנסוביץ' פעל שלא כדין בכך שבניגוד לחובתו כנאמן, מעת קבלת הכספים שהעבירו אליו ששת הרוכשים בנאמנות, עשה בהם שימוש שלא כדין, למטרותיו האישיות. מנסוביץ' גנב כספים בסך של 6,075,000 ₪ אשר הופקדו אצלו בנאמנות. כתוצאה מהפרת חובת הנאמנות של הנאשם וממעשיו המפורטים, איבדו ששת הרוכשים את כל כספם.

באישום השלישי, מנסוביץ' וחברת עורכי הדין שבבעלותו מואשמים בריבוי עבירות של שימוש במרמה, ערמה ותחבולה (עבירה לפי פקודת מס הכנסה). הכספים שגנב מנסוביץ' מהמשקיעים והרוכשים, כמתואר באישומים 1 ו-2, יצרו אצל הנאשמים מקור הכנסה נוסף בלתי חוקי, עליו לא דיווחו כלל לרשויות המס. במהלך שנות המס 2007-2012 הפיקו הנאשמים הכנסות ממקור ההכנסה הנוסף בסכום כולל של כ- 8,794,767 ₪, 240,000 דולר ארה"ב ו-35,200 לירה שטרלינג – עליהן נמנעו מלדווח כדין.

כתב האישום הוגש ע"י עו"ד מיטב דגן מפרקליטות מחוז ת"א פלילי.
Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.