איכות השלטון ליועמ"ש: העבר הובלת הליך חקירת רוה"מ לגורם אחר

רישום חשבוניות כוזבות - איכות השלטון

איכות השלטון ליועמ"ש: העבר את הובלת הליך חקירת ראש הממשלה לגורם בכיר אחר במערכת!

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (יום א') ליועמ"ש, עו"ד אביחי מנדלבליט, בקריאה לבחון הליך חקירת ראש הממשלה לגורם אחר במערכת ולפעול בנחישות ובמחויבות לשם סיום הליך החקירה והבדיקות השונות הנלוות לה, תוך מתן מענה לקריאה הציבורית הברורה והמהדהדת העולה והמתעצמת לאחרונה.

רקע

ביום שישי האחרון, 15.06.2017, פורסמה כתבה, אשר עסקה בהתקדמות חקירותיו הפלילית של ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, המנוהלות במישרין ומפוקחות על ידי היועמ"ש וכן על ידי יתר ראשי מערכת אכיפת החוק.

בכתבתו, מפרסם וייץ מידע ופרטים אודות התנהלות גורמי החקירה והחלטותיהם לאורך הדרך, באשר לאופן ניהול החקירה בעניינו של ראש הממשלה וכן באשר לבירור ובדיקה של כיווני חקירה נוספים.

נוסף על כך, פורט בכתבה על אודות החלטות שונות אשר התקבלו לעניין גביית עדויות וגרסאות על ידי משטרת ישראל מטעם גורמים מעורבים שונים הרלוונטיים לחקירה. בין היתר, ישנה התייחסות להתנגדותו של היועמ"ש לגביית עדויות מטעם מזכיר המדינה האמריקאי לשעבר, מר ג'ון קרי, ושגריר ארה"ב בישראל לשעבר, מר דן שפירו. זאת, על רקע מעורבותם לכאורה בפרשת טובות ההנאה מטעם מקורבו של נתניהו, מר ארנון מילצ'ן, הנחקרת, ככל הידוע, במסגרת תיק "1000".

לנוכח הדברים, וככל שיש בהם מן האמת, הרי שעולים מספר סימני שאלה מטרידים ביותר הנוגעים לאופן ניהול כלל חקירותיו של ראש הממשלה על ידי גורמי אכיפת החוק, לרבות מהות וזהות השיקולים העומדים בבסיס ההחלטות המתקבלות על ידי גורמי האכיפה, ובפרט לאור מסגרות הזמנים הממושכות בהן מתנהלות החקירות השונות בעניין ראש הממשלה.

על אף פרסומים בנושא, ועל אף שבעת האחרונה בוקעת מתוך הציבור הישראלי קריאה מהדהדת למיצוי וסיום החקירה בהקדם, בוחר היועמ"ש למלא פיו מים, להתעלם מהקריאה הציבורית, ודומה כי אף ממחויבותו כלפי הציבור בישראל.

פרסומים אלו, בצירוף משך הזמן הארוך בו יושבים החוקרים על המדוכה, ובתוספת החלטות תמוהות, חריגות, ונעדרות הסבר, אשר דומה כי מתקבלות בהליך החקירה חדשות לבקרים, גורמים נזק עצום למעמדו של מוסד היועץ המשפטי לממשלה, ואף מעלים תהיות שמא מן הראוי היה כי גורם אחר במערך התביעה – שאינו בעל היכרות מוקדמת כה הדוקה עם מושא החקירה, ראש הממשלה נתניהו – יהיה זה אשר יוביל את החקירה.

במצב עניינים עדין זה סופג אמון הציבור, אשר בלאו הכי נמצא בשפל חסר תקדים, מכה ניצחת, העלולה לפגוע פגיעה אנושה במארג היחסים העדין שבין הציבור בישראל לבין רשויות אכיפת החוק.
היה הראשון להגיב

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.