בחצי השנה האחרונה נרצחו 16 נשים על ידי אנשים מהמעגל הקרוב להן

בית המשפט

התנועה לאיכות השלטון מתריעה על אוזלת ידה של הממשלה בטיפול באלימות כנגד נשים

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן ולשר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים בקריאה לפעול ולהביא את המלצות הוועדה הבין-משרדית לטיפול בתופעת האלימות בתוך המשפחה אל הפועל בכל האמצעים הנדרשים, תוך קידום אישורה ויישומה.

בפנייה לתקשורת נמסר מהתנועה לאיכות השלטון כי "הבוקר נתבשרנו כי עוד אישה נוספה למעגל האלימות הקטלני כנגד נשים בישראל. בחצי השנה האחרונה נרצחו שש עשרה נשים על ידי אנשים מהמעגל הקרוב להן, בני זוגן או קרובי משפחתן.

תופעה מצערת זו, אשר ניתן כבר לראות בה "מכת מדינה" לכל דבר ועניין, אינה דבר חדש. למעשה, כבר בחודש ספטמבר 2014 הוקם צוות ממשלתי לטיפול בתופעות האלימות בתוך המשפחה, הוועדה לטיפול בתופעת האלימות במשפחה".

בחודש יוני 2016, לאחר עבודה מאומצת של כשנתיים, הגישה הוועדה דוח ארוך ומקיף הכולל המלצות רבות לבנייה והגדרה של מדיניות ברורה לטיפול ומניעה בנושא הכאוב, תוך הגדרת המענה המתאים ברמת החקיקה והרגולציה, וכן ברמת גופי הממשלה הרלוונטיים והגופים המטפלים בשירות הציבורי.

זמן קצר לאחר מכן קיבלה ממשלת ישראל החלטה המאמצת את המלצות הדו"ח ומורה על הקמת וועדת מנכ"לים בין – משרדית, אשר העומד בראשה הוא מנכ"ל משרד הרווחה. בין היתר, נדרשה הוועדה לגבש תכנית יישום להמלצות הוועדה הבין-משרדית אשר דנה בתופעת האלימות במשפחה.

מתוך הידוע לנו, ועל פי פרסומים מהעת האחרונה, כבר בחודש נובמבר 2016 הציגה וועדת המנכ"לים את תכנית הפעולה ליישום המלצות הוועדה.

והנה, חרף חשיבותו הציבורית הרבה, טרם אושרה תכנית הפעולה, וטרם הוקצה לה התקציב המתאים מתוך תקציב משרד הרווחה והמשרד לביטחון פנים.

בתנועה לאיכות השלטון מציינים כי אחת מחובותיה המנהליות הראשונות במעלה של הרשות הציבורית הינו לפעול במהירות הסבירה והראויה בנסיבות העניין. דומה כי במקרה זה הצטרפה לחובה חשובה זו נחיצות מיוחדת.

אנו נמצאים בשעת חירום של ממש, בעת בה נדרשת פעילות מנע טיפולית ופלילית, תוך שילוב כוחות של כלל הגורמים הרלוונטיים בממשלה ובשירות הציבורי על מנת להילחם בנגע המסוכן שפוגע בחברה הישראלית.

אלימות בתוך המשפחה, ואלימות נגד נשים בפרט, היא תופעה מחרידה, בזויה, אשר חברה חפצת חיים אינה יכולה לקבל ולהסכים עמה. על השרים, בעלי הסמכות והעומדים בראש החנית מבין הגורמים האמונים על המאבק בתופעה, לפעול בהקדם לשם החלת הטיפול הראוי והרצוי.
Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.